Saf-i Bahçe Organik Siyez Unu 1000 gr

15.9 ₺ 13.9 ₺ -12%

Saf-i Bahçe Organik Siyez Unu 1000 gr

Siyez unu Hititçe zız kelimesinden türemiştir. 10.000 yıldır Anadolu'da bilinen en eski buğday çeşididir. Hitit ve Frig sofralarını süslemiştir.

 

Bu buğday 2n-14 kromozom yapısıyla buğdayın atası olarak bilinir.

 

Siyez buğdayının sert ve kat kat kabuk yapısı ve tek tip olmayan uzunlu kısalı başakları üretimini ve kullanımını zorlaştırır. Başakların uzunlu kısalı olması makine ile hasadı engellediği için buğdayın elle biçilmesi gerekir.

 

Slow Food Projesi kapsamında Nuh'un tatları olarak da bilinen presidium ürünler arasına Türkiye'den seçilen ilk ve tek üründür.

 

Bu buğdayın karbonhidrat değeri düşük fakat protein değeri yüksektir. Protein miktarı siyez buğdayında 14-25/100 gr iken diğer buğdaylarda 10-12/100 gr.dır.

 

Ayrıca yüksek antioksidan içeriği ile hücre yapısını koruyup yaşlanmasını geciktirdiği söylenmektedir

 

Folik asit ve B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Folik asit hamilelerce ve küçük çocuklarca tüketilmelidir. 

 

Yapılan çalışmalarda siyez ununun diğer unlara göre yüksek yağ içeriğine ve daha fazla sarı lutein oranına sahip olduğu ortaya konulmuştur.

 

Tam tahıl tüketimiyle ilişkili sağlık yararları ve düşük glisemik indekse sahip olmasının yanında, fonksiyonel gıda olarak da protein, fenolikler, tokoferoller ve karotenoidler açısından diğer buğday türlerine göre daha zengin bir yapıda olduğu tespit edilmiştir. Tüm tam tahıllarda olduğu gibi lif bakımından da oldukça zengindir ve sindirim sistemimize dosttur.

 

Siyez unlarımızın tamamı içinden kepeği ruşeymi ayıklanmadan taş değirmenlerde öğütülerek hazırlanmaktadır.

 

49362558-125.05 2646 7093 numaralı ve aynı tarih ve 49362558-125.05 2646 7094 numaralı  TÜBİTAK MAM analiz sonuçlarına göre SİYEZ UNLARIMIZDA VE EKMEKLERİMİZDE CaMV35S ve NOS dizilimleri tespit edilememiştir. Bu dizilimler GDO'lu ürünlerde mevcut olan DNA dizilimleridir. Bu rapor sonuçlarına göre ürünlerimizde GENETİK MODİFİYE ÜRÜNLERDE bulunan genlere RASTLANMAMIŞTIR.