Saf-i Bahçe Organik Siyez Bulguru 1000 gr

22 ₺ 18.5 ₺ -15%

Saf-i Bahçe Organik Siyez Bulguru

Siyez Buğdayından yapılan bulgur ve ekmeğin tadı ve besin değerleri diğer buğdaylardan farklıdır. Karsın Kavılcasıyla birlikte Antik Buğdaylar arasındadır. Siyez bulgurumuz GDO içermez. Tübitak Mam tarafından isteğimiz üzerine gönderilen siyez bulguru numunesinin GDO analizi 27.02.2017 tarihinde yapılmış ve 49362558-125.05-385/1053 numarası ile raporu yayınlanmıştır. Yapılan testler sonucunda örnekte CaMV 35S ve NOS dizilimleri TESPİT EDİLMEMİŞTİR. Bu dizilimler genetik modifiye ürünlerde (GDO'lu ürünlerde) olan DNA dizilimleridir.

 

Siyez Bulguru Slow Food Projesi kapsamında Nuh'un tatları olarak da bilinen presidium ürünler arasına Türkiye'den seçilen ilk üründür.

 

Bu buğdayın karbonhidrat değeri düşük fakat protein değeri yüksektir. Protein miktarı siyez buğdayında 14-25/100 gr iken diğer buğdaylarda 10-12/100 gr.dır.

 

Ayrıca yüksek antioksidan içeriği ile hücre yapısını koruyup yaşlanmasını geciktirdiği söylenmektedir

 

Folik asit ve B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Folik asit hamilelerce ve küçük çocuklarca tüketilmelidir. 

 

Yapılan çalışmalarda siyez ununun diğer unlara göre yüksek yağ içeriğine ve daha fazla sarı lutein oranına sahip olduğu ortaya konulmuştur.

 

Tam tahıl tüketimiyle ilişkili sağlık yararları ve düşük glisemik indekse sahip olmasının yanında, fonksiyonel gıda olarak da protein, fenolikler, tokoferoller ve karotenoidler açısından diğer buğday türlerine göre daha zengin bir yapıda olduğu tespit edilmiştir. Tüm tam tahıllarda olduğu gibi lif bakımından da oldukça zengindir ve sindirim sistemimize dosttur.